- Bireysel Klimalar -

Split Klima CARRIER
Duvar Tipi - Inverter - XPOWER GOLD

Split Klima TOSHIBA
Duvar Tipi - Inverter - SUZUMI SKV
Duvar Tipi - Inverter - Daiseikai SKVR
Duvar Tipi - Süper Inverter - Daiseikai
Duvar Tipi - Süper Inverter - Dai. SKVP
Konsol Tipi - RAS - UFHP
Multi Tip - Inverter - RAS Serisi
Hafif Ticari Tip - Inverter - RAV Serisi

Split Klima ALARKO
Duvar Tipi - FLAIR - FLR-AA
Konsol Tipi - FLAIR - FLR-DW
Kaset Tipi - FLAIR - FLR-TW
Kanal Tipi - FLAIR - FLR-PW
Salon Tipi - FLAIR - FLR-LW

Split Klima AIRFEL
Turkuaz Gold-9.000 BTU/h
Turkuaz Gold-12.000 BTU/h
Turkuaz Gold-18.000 BTU/h
Turkuaz Gold-24.000 BTU/h
inverter Klima Serisi-9.000 BTU/h
inverter Klima Serisi-12.000 BTU/h
inverter Klima Serisi-18.000 BTU/h
inverter Klima Serisi-22.000 BTU/h
ConAplus-12.000 Btu/h
ConAplus-18.500 Btu/h
ConAplus-22.500 Btu/h
Mitsubishi SRK-ZJP Serisi-9.000Btu/h
Mitsubishi SRK-ZJP Serisi-12.000Btu/h
Mitsubishi SRK-ZJP Serisi-17.000Btu/h
Green Serisi-9.000 BTU/h
Green Serisi-12.000 BTU/h
Green Serisi-22.000 BTU/h
Cocuk Odasi Klimasi-8.300 BTU/h
Cocuk Odasi Klimasi-11.000 BTU/h
Airfel Salon-46.500 BTU/h
Airfel Salon-24.500 BTU/h


- Ticari Klimalar -

Roof Tipi Klima CARRIER
Cati Tipi - 50AZ/UZ
Cati Tipi - 48 AZ

Fan Coiller ALARKO
Kaset Tipi - Dört Yönlü
Kaset Tipi - Kompakt - Dört Yönlü
Kaset Tipi - Tek Yönlü
Duvar Tipi
Gizli Tavan Tipi
Gizli Kabinli Doseme Tipi
Yüksek Statik Basınçlı Gizli Tavan Tipi

Fan Coiller CARRIER
Oda Tipi - 42 N Idrofan
Yüksek Basınçlı - 42 DW
Kaset Tipi - 42 GW
Bagimsiz Konfor Modelleri 42 BJ-ICM
Bagimsiz Konfor Modelleri 42 BJ-ULTRA

Airfel Ticari Tip
Mobil Klima-9.000 BTU/h
Airfel Yer-Tavan-24.000 Btu/h
Airfel Yer-Tavan-44.000 Btu/h
Airfel Kaset-18.000 Btu/h
Airfel Kaset-28.000 Btu/h
Airfel Kaset-44.000 Btu/h
Airfel Kanallı-18.000 Btu/h
Airfel Kanallı-24.000 Btu/h
Airfel Kanallı-44.000 Btu/h
Airfel Kanallı-48.000 Btu/h
Airfel Kanallı-60.000 Btu/h
 

50 AZ/UZ

PAKET TİP ÇATI KLİMALARI

 
     
   
     
 

Ürün Dokümanları

Broşür

Uygulama, Montaj, İşletme, Bakım

Poster

Ekran Koruma

Seçim Programı

Albüm

 
     
   
     
   
     
     
   
     
  Fabrika Belgeleri  
   
  ISO9001 ISO14001  
   

Cihaz Sertifikaları

 
 

 
  OHSAS18001

CE
(AT Basınçlı Kaplar Direktifine Uygun)

 
       
 

 
  Machinery Directive EN 60204-1 Eurovent  
   
 

50AZ/UZ paket tip çatı klimaları Alarko Carrier Gebze Ana Üretim Tesisleri'nde, Carrier'in EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesel pazarı için üretiliyor. Cihazın tasarımı için, 2001 yılında, Carrier EMEA Pazarlama Direktörlüğü, Carrier İspanya ve Alarko Carrier Pazarlama ve Ar-Ge bölümlerinden oluşturulan bir proje grubu ile başlandı. Geliştirme çalışmaları Alarko Carrier Gebze Ana Üretim Tesisleri Ar-Ge bölümünde gerçekleştirildi. Özellikle elektronik kontrol sisteminde çok önemli gelişmeler sağlandı. Örnek klimalar 2002 yılında Carrier'in Fransa'daki Montuel Test ve Elektronik Laboratuarı'nda test edildi ve sertifikalandırıldı. 2003 yılında Türkiye'de bazı projelerde uygulandı. Bu uygulamaların başarısı üzerine 2004 yılında Carrier ürün listesine alındı ve EMEA pazarında satışına başlandı.

 

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Geniş Kullanım Alanı
  Hipermarket, depolar, alışveriş ve ticaret merkezlerinde, sinema, tiyatro vb ile gösteri merkezlerinde, havalimanlarında, okul ve sosyal binalarda, ofislerde ya da endüstriyel uygulamalarda, yeni inşa edilen ve restore edilen yapılarda kullanılabilir.

 • Yıl Boyu Cihaz
  Sadece soğutmalı (50AZ) ve ısı pompalıdır (50UZ). Ekonomizör ile havalandırma ve serbest soğutma yapılabilir. Dört mevsim için en ekonomik işletim koşulları sağlanır. Sadece soğutmalı klimalara sonradan elektrikli ya da sıcak sulu batarya eklenmesiyle ısıtma sağlanabilir, ısı pompalı modellerde mekanik ısıtmanın yanında ilave ısıtıcı olarak elektrikli ya da sıcak su bataryalı ısıtma sistemleri kullanılabilir.

 • Model ve Kapasiteler
  Sadece soğutmalı (50AZ) ve ısı pompalı (50UZ) tipleri vardır. 50AZ cihazlarında 43-116,1 kW arasında soğutma yapan 6; 50UZ ısı pompalı cihazlar ise 41-77 kW arasında soğutma, 45-85 kW arasında ısıtma yapan 4 model vardır.

 • Kolay Yerleştirme/Montaj
  Standart hava giriş ve çıkışı alttandır. Ancak alt bölüme ilave edilebilecek çatı kaidesi ile kolaylıkla yandan hava çıkışı yapılabilir. Cihazın tüm standart parçaları, elektrik ve soğutucu devreleri fabrika montajlıdır ve test edilmiştir. Montaj yerinde sadece elektrik ve drenaj bağlantıları ile ek soğutucu şarjı yapıldıktan sonra çalışmaya hazır hale gelir. Çatı yerleştirmeleri için standart ve eğimli kaideler sağlanabilir. Kanallar alttan kaideye bağlanır. Dolayısıyla kanal bağlantıları cihaz yerleştirilmeden önce yapılabilir.Bağlantı çerçevesi ile kanala kolay bağlantı yapılabilir, cihaza hasar verme riski bu sayede minimuma indirilmiştir.

 • Yeni soğutucu R-407C
  R-32, R-125 ve R-134a‘nın karışımıdır, R-22‘ye eşdeğer bir performans sağlar, çevre koruma sorunlarına ekonomik çözümler sunar. 50AZ/UZ'nin parçaları özellikle yeni soğutucuya göre tasarlanmıştır ve laboratuar koşullarında defalarca denenmiştir.

 • Geniş Çalışma Sınırları
  50AZ/UZ klimaları havadan havaya cihazlardır. -10 ile 46ºC dış hava sıcaklığı aralığında çalışabilir.

 • Dış Ortamda Çalışmaya Uygun
  50AZ/UZ paket tipi çatı klimaları dış ortama monte edilmek üzere tasarlanmış çok yönlü ve verimli hava koşullandırma cihazlarıdır. Şase ve kabin özellikle dış ortamda kullanıma uygun galvanize çelik sacdan yapılmıştır. Kalınlığı 1,5 mm'dir. Kolay sökülebilir. Açık gri (RAL7035) polyester toz boya ile boyanmış ve fırınlanmıştır.

 • Kompakt
  Küçültülmüş boyut ve ağırlık günümüzün hafif bina yapıları için idealdir. Oturma alanları 50AZ/UZ 016-028 modellerinde 4,6 m², 50AZ 034-040 modellerinde 7,8 m² 'dir.

 • Kompresörler
  Küçük modellerde scroll, diğerlerinde pistonlu hermetik kompresörler vardır. Tüm kompresörler R-407C kullanmak üzere tasarlanmış ve kompresör motorunu aşırı yükten ve aşırı ısınmadan korumak için ısıl kesici ile donatılmıştır. Soğutma, ısıl röle ve/veya dahili termostatla aşırı yüke karşı korunan emiş gazı tarafından yapılır. Hermetik scroll kompresörün yalnız üç hareketli parçası vardır. Elektrik motoru 3 fazlıdır. Yağ seviyesi gözetleme camı vardır ve polyester sentetik yağla şarj edilmiştir. Kompresörler titreşim emicileri üzerine monte edilmiştir. Karter ısıtıcılar standarttır.(50UZ ve 50AZ 034-040)

 • Sessiz Titreşimsiz Fanlar
  Çift-girişli iç ünite fanlarının kanatları öne-eğimlidir. Sessiz ve titreşimsiz çalışması için statik ve dinamik olarak dengelenmiştir. Nominal hava hacmi ve statik basınç fabrika ayarlıdır. Fanlar, üç fazlı motorlar ve ayarlanabilir kayış ve kasnak aktarma düzeneği ile sağlanan güçle çalışır.
  Geliştirilmiş, iki-hızlı “Flying Bird II” dış ünite fanı geri dönüşümlü malzemeden yapılmıştır. “Multi-blade” tasarımlıdır, 11 kanadı vardır. Örtülü dönüşlüdür, havacılık ve denizcilik endüstrisinde kullanılan fanlar gibi gizlenmiştir. Sessizdir ve insan kulağını rahatsız eden düşük-frekanslı gürültü üretmez. Kısmi yükte ve düşük dış ortam sıcaklıklarında otomatik olarak düşük hıza geçer. Motoru üç fazlı, iki hızlıdır (15.6/7.8 d/sn). Yalıtım F sınıfıdır. Koruma kategorisi IP55’tir. Isı rölesi ile aşırı yük koruması vardır. Dikey hava çıkışı üzeri polietilen ile kaplanmış çelik telden bir ızgara ile korunmuştur.

 • Yüksek Kaliteli ve Verimli Isı Eşanjörü
  Dış ünite ısı bataryası dik konumludur, yüksek kaliteli bakır borulardan ve bu borulara mekanik olarak bağlanmış, önceden kaplanmış alüminyum kanatlardan yapılmıştır. Yüksek seviyede korozyon ve UV koruması vardır.

 • Daha Kısa Defrost Süresi
  Defrost otomatik ayar algoritmi ile optimize edilir. Bu optimizasyon ve yeni batarya tasarımları defrost süresini %50 azaltır. Yüksek seviyede güvenlik için elektrikli ısıtıcı ile ısı eşanjörü tabanında buz birikmesini engellenir.

 • Soğutucu Devre
  Soğutucu devrede, deoksidize (okside olmayan) ve dehidrate (suyu kurutulmuş) bakır borular, obus tip giriş vanaları kullanılmıştır. Bu devre tam olarak soğutucu ile yüklenmiştir; genleşme vanaları, filtre kurutucuları ve ünitenin doğru çalışması için gerekli tüm parçalardan oluşur. Basınç sensörleri doğrudan boruların üstüne yerleştirilmiştir. Her devrede: dört yollu vana, nem gözetleme camı, iki-yollu genleşme donanımı, ısı eşanjörü, soğutucunun hareketine karşı kompresörü koruma, yüksek basınç güvenlik vanası, basınç ve sıcaklık sensörleri, el ile kumanda edilen yüksek basınç anahtarı vardır. Her devre HFC-407C soğutucu ile yüklüdür. Soğutucu devresinin tüm parçaları, tam sızdırmazlığı sağlamak için birbirleriyle kaynakla birleştirilmiştir.

 • Eksiksiz Opsiyon ve Aksesuarlar
  Entalpik-termostatik ekonomizör
  Manuel dış hava damperi
  Sürgülü taze hava bağlantısı
  Elektrikli ısıtıcı
  Sıcak su bataryası (3 yollu oransal vana)
  Çatı kaidesi (yatay-dik-enine-boyuna ayarlanabilir)
  İlave ortam sıcaklık sensörü (T55, T56 veya kanal tipi)
  Güçlendirilmiş (Power) egzost fanı
  Yüksek statik basınçlı iç ünite fanı
  Standart ya da programlanabilir termostat
  Duman dedektörü
  Hücreli aspiratör
  Kirli filtre alarmı
  Fan durum alarmı
  Yüksek verimli filtre
  İç hava kalite sensörü.

PRO-DIALOG PLUS KONTROL

 

PRO-DIALOG Plus büyük çalışma kolaylığı ile kompleks bir “aklı” birleştiren gelişmiş bir sayısal kontrol sistemidir. PRO-DIALOG Plus cihazının tüm parametrelerini izlerken kompresörün, fanların, 4 yollu vananın çalışmalarını optimize eder.

 • Güçlü Bir Kontrol Sistemi

  • Pro-Dialog Plus kontrolörü otomatik uyarlayıcıdır ve kompresörün toplam korumasını garanti eder. Sistem sürekli olarak çalışma parametrelerini kontrol eder ve kompresör için ideal çalışma (sıcaklık ve basınç) aralığını sağlar. Otomatik–uyarlayıcı kontrol, hata oluşumundan önce düzeltme işlemini yapar ve bir hata durumu nedeniyle cihazın sık sık kapanmasını engeller.

  • Güç tüketimini optimize etmek için, PRO-DIALOG Plus otomatik olarak dış ortam sıcaklığı ile uyum içinde iç ortam sıcaklığını ayar noktasına ayarlar ya da ikinci ayar noktasını (örneğin, “Bina kullanılıyor” -occupied / “Bina kullanılmıyor”- unoccupied) kullanır ve otomatik olarak ısıtma/soğutma değişimini yapar.

  • Isıl şok önleme (Offset) fonksiyonu, akıllı başlatma (Smart Start), Ana/İzleyici çalışması (Master/Slave), yangın koruma, test fonksiyonu, kapasite sınırlama, gece modu, tatil menüsü ayarlama olanakları.

  • Tüm kontrol sistemleri: Donma koruması, kondenser basıncı, defrost, elektrik ısıtıcı kademesi, sıcak su bataryası, ekonomizör, hava tahliyesi, hava kalitesi ve nem kontrolleri.

 • Kolay Kullanımlı Kontrol Sistemi
  Üç kullanıcı erişim seviyesi vardır: Müşteri, servis, fabrika. Operatör arayüzü kullanıcı dostu ve açık ve anlaşılırdır: LED’ler ve iki basamaklı görüntü ekranı ünitenin tüm çalışma verilerinin anında değişimini sağlar.

  • Sinoptik diyagramının üstüne uygun bir konumda yerleştirilmiş butonlar ile çalışma parametrelerinin anında görüntülenmesi sağlanır: sıcaklıklar, basınç, ayar noktaları, çalışma süreleri vb.

  • Olası hataların tarihçesi ile birlikte, hataların tam olarak hızla teşhisi ve tüm ünitenin kontrolü için doğrudan ulaşılan 10 menü vardır.

 • Genişletilmiş İletişim Kapasitesi
  Üç bağımsız kontrol modu vardır: Cihaz üzerindeki kontrol panosundan (ara-yüz), uzaktan kontrol ve CCN (Carrier Comfort Network) bağlantısı. Uzaktan kontrolde kuru kontaklarla start/stop, soğutma/ısıtma modu seçimi, güç talep sınırı ya da ikinci ayar noktasının seçimi sağlanır. Sistem her soğutucu devresi için olası bir anormalliği bir sinyal ile uyarır. “CCN Clock’’ ısı pompasının zaman programını yapar.

 

KALİTE BELGELERİ

 • Kalite Güvencesi
  50AZ/UZ serisi çatı tipi cihazlar Avrupa Birliği standartlarına uygundur:
  - Makina Aksamına İlişkin Yönerge; 98/37/CE (değiştirilmiş),
  - Düşük Voltaj Yönergesi; 73/23/EEC (değiştirilmiş),
  - Elektromanyetik Uygunluk Yönergesi; 89/336/EEC (değiştirilmiş).
  ve uygulanması önerilen Avrupa Standartları:
  - Makina güvenliği, Makina Elektrik Parçaları, Genel düzenlemeler: EN 50081-1,
  - Elektromanyetik Emisyonlar: EN50081-2,
  - Elektromanyetik Bağışıklık: EN50082-2.
  50AZ/UZ üniteleri, ISO 9001-2000 tarafından onaylanmış kalite güvence sistemi ile tasarlanmış ve test edilmiştir.
  50AZ/UZ üniteleri ISO 14001 çevre yönetim sistem sertifikasına sahip bir fabrikada üretilmiştir. Tüm üniteler yüklemeden önce çalışma testlerine tabi tutulur.

 • EN Standartlarına Uygun Kablolama
  Üniteler EN standartlarına uygun olarak kablolanmıştır, ısıl manyetik devre kesicileri ve ana bağlantı kesici anahtarı vardır. Elektrik bağlantıları basitleştirilmiştir, nötr güç beslemesiz üç fazlı tek giriş noktası vardır. Kontrol kutusunun içinde ana bağlantı kesici anahtar, sigortalar ve devre kesiciler, kompresör, iç ve dış ortam fan kontaktörleri, ısıl röleleri, düşük voltaj kontrol devresi transformatörü (24 V kontrol devresi) ve Pro-Dialog Plus kontrol sistemi bulunur.

 • Sekiz Test ve Güvenirlik
  Radyal Fan Balans ve Fonksiyon Testi
  Batarya Soğutucu Akışkan Kaçak Testi: 6 Bar
  Batarya Patlama Testi: 32 bar
  Vakum Testi (1 mbar’a kadar vakum, 10 dakika sonra<2 mbar)
  Soğutucu Akışkan Şarj Testi
  Elektriksel Güvenlik Testi
  Fonksiyon ve Çalışma Testi (Run Test)
  Soğutucu Akışkan Kaçak Testi (2.8 gr/yıl)

 

 

 

 

 

 

         

Her hakkı saklıdır. AKMÇ - Mechanicsoft.net © 2011